5 pomysłów na zimowe wieczory z dzieckiem.

5 pomysłów na spędzenie zimowych wieczorów z dzieckiem.

W Polsce zima ostatnimi czasy nas nie rozpieszcza. Z roku na rok śniegu jest coraz mniej a wszechobecny smog skutecznie odstrasza nas od podwórkowych zabaw.

Oto 5 pomysłów na spędzenie zimowego popołudnia w domowym zaciszu.

1. Kartonowe szaleństwo.

*Wersja dla dzieci powyżej 3 roku życia.

Czego potrzebujesz?

- pudełek

- farb lub kredek

- kleju lub taśmy klejącej

- pędzli (można też malować palcami )

Zbierzcie pudełka jakie macie w domu. Pomalujcie farbami, pokolorujcie kredkami albo użyjcie innej dowolnej techniki na zdobienie kartonów. Możecie dekorować je zarówno w środku jak i na zewnątrz. Dajcie się ponieść wyobraźni.  Jeżeli pudełka są wielkości tych po butach to możecie zrobić z nich domy albo rakiety kosmiczne. Gdyby udało Wam się znaleźć wielki karton po jakimś meblu to zachęcamy do stworzenia samochodu, wozu strażackiego, zamku lub telewizora.

Później zabawa toczy się sama :)

     

*Wersja dla dzieci od 6. miesiąca do 3. roku życia.

  

 

2. Drogi z taśmy malarskiej.

Czego potrzebujesz?

-Taśmy malarskiej

Wystarczy, że razem z dzieckiem wyznaczycie na podłodze drogi dla aut.

Możecie zrobić ronda i skrzyżowania, urozmaicić je znakami drogowymi, które razem narysujecie.

Ze starszymi dziećmi świetnie sprawdza się robienie torów do wyścigów.

Czego potrzebujesz?

-Taśmy malarskiej i piłki pingpongowej.

Na podłodze wyznaczacie dwa takie same tory. Zaznaczacie start i metę. Zadanie polega na tym aby dmuchając, przeprowadzić piłkę po całym torze. Oprócz korzyści z samej zabawy jest to również fantastyczne ćwiczenie logopedyczne.

  

3. Rodzinny teatrzyk.

Czego potrzebujesz?

-Materiału do stworzenia sceny (prześcieradło albo obrus).

-Kartek i kredek.

-Nożyczek

-Taśmy klejącej

Każde dziecko uwielbia wycieczki w krainy swojej wyobraźni. A w gronie najbliższych mogą pozwolić sobie na historie nie z tej ziemi.

Weźcie kartki papieru i wytnijcie z nich swoich bohaterów. Zwierzęta, królewny, rycerzy czy samochody. Wszystko się liczy. Za pomocą taśmy przyklejcie postacie do kredek albo sztućców. Voila i pacynki gotowe.

Rozłóżcie scenę  z materiału między krzesłami albo przełóżcie materiał przez stół. Możecie wcześniej przygotować scenariusz albo spontanicznie układać historię.  My bardzo lubimy trzymać się  scenariusza ulubionych bajek takich jak np.: „ Trzy małe świnki” albo „ Czerwony Kapturek”.

Jeżeli wasze dziecko jest małe to pozwólcie mu grać jedną z ról. Może chce być czarodziejem i rzucać zaklęcia na owoce zmieniając je w ulubionego pluszaka?

Ta technika zabawy nazywana jest dramą i  często stosowana jest kiedy chcemy podświadomie wyrobić w dzieciach pozytywne zachowania.

Np.: Układamy bajkę o chłopcu, który nie chciał mówić dziękuje. Wymyślamy różne przygody jakie go spotkały i podsumowujemy historie morałem jak to zmieniło się jego życie odkąd używa „magicznego” słowa dziękuje.

  

4. Sztuczny śnieg.

Znudziło Wam się lepienie z plasteliny? Jest ciekawe, zimowe rozwiązanie.

Czego potrzebujesz?

-8 opakowań sody oczyszczonej

-Jedno opakowanie pianki do golenia

Sodę i piankę mieszacie w dużej misce. Wkładacie cała masę do lodówki i po 30 minutach możecie lepić w domu bałwana. Każda miłośniczka Krainy Lodu będzie wniebowzięta. Bardzo polecamy wszystkim dzieciom i rodzicom. Zabawa ta jest jedną z technik pracy z dziećmi na terapii integracji sensorycznej.

5. Wyścigowe sortowanie.

Macie ochotę na rywalizację? Zachęcamy do małego wyścigu.

Czego potrzebujesz?

Talerzy

Kartek

Ziarenek fasoli białej lub czerwonej.

*możesz użyć też cieciorki albo soczewicy

Słomek.

Każda osoba ma za zadanie oddzielić zmieszane ze sobą ziarenka fasoli. Czerwone na jeden talerz a białe na drugi. Do tego potrzeba nam jest słomka, która pełni zadanie dźwigu. Zasysając powietrze w słomce, dotykamy do ziarenek i pojedynczo przenosimy je na właściwe talerze.

       

 

Z mniejszymi dziećmi łatwiej nam będzie, kiedy zamiast talerzy naszykujemy dwie puste butelki a słomkę zamienimy na palce co pozytywnie wpłynie też na chwyt pęsetowy dziecka.

Zamiast małej fasoli możemy użyć pomponów, patyczków albo zrobić zwykłe kulki z kartek papieru.

Dobrej zabawy!

I napiszcie do nas jak udało Wam się spędzić zimowe popołudnia z dziećmi.

Pozdrawiamy serdecznie,

Balovo Team.Czytaj również

Wakacyjna fala

Dodano: 25.05.2020r.

zobacz więcej

Cztery wesela i dzieci

Dodano: 25.05.2020r.

zobacz więcej